Rakouské ženy žijí déle ve špatném zdravotním stavu


			Rakouské ženy žijí déle ve špatném zdravotním stavu
25.4.2024 Zahraničí

Podle údajů rakouského spolkového ministerstva sociálních věcí stráví ženy větší část svého života v průměrném až špatném zdravotním stavu než muži. Alexandra Kautzky-Willerová z Lékařské univerzity ve Vídni varuje, že pokud budou ženy i nadále nedostatečně zastoupeny v klinických studiích, jak tomu bylo doposud, mohl by se tento rozdíl s čím dál větším využíváním umělé inteligence ještě prohloubit.

Podle materiálu „Closing the Women's Health Gap“ z ledna 2024 stráví ženy o 25 % více času svého života ve špatném zdravotním stavu než muži. Upozorňuje na to Lékařská univerzita ve Vídni (Meduni). V Rakousku je tento rozdíl o něco méně výrazný, dodává Meduni s odkazem na „Zprávu o zdraví žen 2022“ sestavenou ministerstvem sociálních věcí. Podle tohoto reportu se ženy v Rakousku dožívají v průměru 83,7 let, a mají tak o 6 % delší průměrnou délku života než muži (78,9 let), ale přibližně 19,3 let stráví v průměrném až špatném zdravotním stavu. To je o pětinu více než u mužů (16,2 roku).


Mohlo by vás zajímat: Výdělky lékařů stále rostou


Vzorce onemocnění

Zpráva dále uvádí, že nejčastější příčinou úmrtí u žen jsou kardiovaskulární onemocnění (37 %). U mužů je toto zastoupení o něco nižší (32 %). Následuje rakovina (21 %). „V posledních letech zde sledujeme nárůst, zejména rakovina plic se vyskytuje u stále většího počtu žen,“ poznamenává Alexandra Kautzky-Willerová z Univerzitní interní kliniky III Lékařské univerzity ve Vídni.

Výrazně více těhotenské cukrovky

Podle rakouské zprávy o stavu zdraví žen za rok 2022 se počet pacientek s gestační (těhotenskou) cukrovkou od roku 2008 více než zdvojnásobil. Nejméně 30 % z nich je podle Lékařské univerzity způsobeno obezitou. Rozšíření obezity je také částečně zodpovědné za to, že cukrovka 2. typu se vyskytuje u žen v mladším věku a že také jsou ženy neúměrně častěji postiženy kardiovaskulárními komplikacemi.

To se týká i onemocnění pohybového aparátu a psychiky: „Artróza, osteoporóza a revmatoidní artritida se u žen ve srovnání s muži vyskytují obzvláště často. Riziko vzniku deprese v průběhu života je u žen dvakrát až třikrát vyšší než u mužů," upozorňuje Kautzky-Willerová.


Mohlo by vás zajímat: Anketa: 30 let existence Asociace českých pojišťovacích makléřů


Nedostatečné zastoupení žen v klinických studiích

Příčiny „zdravotních rozdílů“ mezi pohlavími začínají už ve výzkumu, tvrdí zástupci lékařské univerzity. Přestože za posledních 20 let došlo k pokroku, ženy jsou v klinických studiích stále nedostatečně zastoupeny. To vede k mezerám v údajích a ve znalostech, a také k průtahům v diagnostice.

Alexandra Kautzky-Willerová varuje, že bez rychlého přehodnocení by se tento rozdíl mohl s rostoucím využíváním umělé inteligence v medicíně dále prohlubovat: pokud se umělá inteligence bude učit převážně z dat mužů, budeme se stále více vzdalovat od rovných zdravotních šancí žen a mužů. Vyzývá proto k "větším investicím do výzkumu zaměřeného specificky na ženy, do sběru a analýzy dat lišících se podle pohlaví a do lepší dostupnosti péče specifické podle pohlaví".

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články