Portál Právo pro všechny: Hlavní rozdíly mezi škodovým a obnosovým pojištěním


			Portál Právo pro všechny: Hlavní rozdíly mezi škodovým a obnosovým pojištěním
23.11.2023 Legislativa

Není pojištění jako pojištění. Každé z nich má jiný charakter a jiné podmínky, které byste při uzavírání smlouvy měli znát. Zjistěte, jaký je rozdíl mezi obnosovým a škodovým pojištěním. ​

Pojištění se dělí na dva základní druhy: škodové a obnosové. Zatímco u některých pojištění zákon přesně stanovuje, zda budou škodové či obnosové (např. životní pojištění musí být vždy obnosové, zatímco např. odpovědnostní pojištění musí být vždy škodové), u jiných nechává na stranách pojistné smlouvy, aby se spolu domluvily.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Klimatická hysterie a klimatická rozvážnost


Obnosové pojištění

U obnosového pojištění poskytuje pojistitel jednorázové či opakované pojistné plnění v rozsahu, který je uvedený ve smlouvě. Výše pojistného plnění se neodvíjí od vzniklé újmy, ale od částky ve smlouvě. To znamená, že pojištěná osoba může získat i vyšší plnění, než je skutečná újma. Jedná se například o životní pojištění či úrazové pojištění.

Podmínky pojistky

V případě obnosového pojištění lze sjednat i několik pojistných smluv, které se týkají té stejné věci. Při vzniku pojistné události (například úrazu) je pojištěnému pojistka plněna podle sjednané výše v každé pojistné smlouvě zvlášť. 


Mohlo by vás zajímat: Nový zákon o povinném ručení a první srovnání pojišťoven


Škodové pojištění

U škodového pojištění pojistitel dorovná úbytek majetku, ke kterému došlo v důsledku pojistné události. Pojistitel má povinnost poskytnout pojistné plnění pouze ve výši skutečné škody, která na majetku vznikla. Výše pojistného plnění je pak upravena v pojistné smlouvě (například ujednáním limitů pojistného plnění, spoluúčasti na vzniklé škodě apod.). Jedná se například o odpovědnostní pojištění (povinné ručení), havarijní pojištění nebo pojištění právní ochrany.

Pozor: Škodové pojištění neslouží k obohacení pojištěného. Aby nedocházelo ke zneužití (pojištěný by obdržel více, než jaká mu vznikla skutečná újma), zákon stanovuje přesná pravidla pro postup v případě vícenásobného pojištění.

Pokračování článku ZDE.


Mohlo by vás zajímat: Tenistka Karolína Muchová: S Directem nás spojily hodnoty a nadační aktivity


D.A.S. právní ochrana

D.A.S. právní ochrana je jedničkou na trhu s právní ochranou v České republice. Dle České národní banky se podílí téměř 92 % na nákladech na pojistná plnění celého trhu s právní ochranou. D.A.S. je jedinou specializovanou a nezávislou pojišťovnou svého druhu u nás. Svým klientům nabízí nonstop dostupný kvalitní právní servis, který se prolíná mnoha oblastmi života i podnikání. Zabývá se také edukací a přispívá k rozvoji právního povědomí ve společnosti. Ve své praxi se pojišťovna opírá o zkušenosti z více než stoleté tradice firmy i o své mezinárodní zázemí. Působí nejen v Evropě, ale také v Kanadě nebo Jižní Koreji.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články